M-F, 8-5 (952)-473-0203
 

Results

2019 Results/Winners

  • 06/16- Austin Nason- ARCA Midwest Tour Fathers Day 100- Milwaukee Mile, WI
  • 06/15- Nick Oxborough- Power Stock- Elko Speedway, MN
  • 06/08- Bryce Blohm- Thundercar Feature- Elko Speedway, MN
  • 06/08- Massingill Motorsports- Wissota Dirt Late Model- Hibbing Raceway, MN
  • 06/01- Nick Oxborough- Feature Win & Fast Time- Power Stock- Elko Speedway, MN
  • 06/01- Nick Panitzke- Late Model- Lacrosse Fairgrounds Speedway, WI
  • 05/30- Brent Strelka- Super Late Model- Wisconsin International Raceway, WI
  • 05/25- Nick Oxborough- Fast time & 2nd place finish- Powerstock- Elko Speedway, MN
  • 05/25- Nick Panitzke- Late Model- Lacrosse Fairgrounds Speedway, WI
  • 05/25- Austin Nason- Fast time & 2nd place finish- Arca Midwest Tour Late Model- Jefferson Speedway, WI
  • 05/18- Scott Graham- TA Class- Road America, WI
  • 05/11- Nick Panitzke- Late Model- Lacrosse Fairgrounds Speedway, WI
  • 04/05-07- Ralf Christensson & Magnus Widen- XIV Chihuahua Express 2019 El Cierre Road Rally- Histoci C Class- Mexico

2018 Results/Winners

  • Thunder Car Points Champion- Bryce Blohm- Elko Speedway, MN
  • SE1- Points Champion- Gary Tesar- Brainerd International Raceway, MN
  • 09/22- Arnie Ozols- Rock Falls Raceway, WI
  • 09/08- Nick Oxborough- Power Stock Feature- Elko Speedway, MN
  • 08/30- Brent Strelka- Final WIR feature- TUNDRA Super Late Model- Golden Sands, WI
  • 08/18- Bryce Blohm- Thunder Car Feature- Elko Speedway, MN
  • 08/11- Massingill Bros- Double Feature Wins- Dirt Late Model- Proctor Speedway, MN
  • 08/11- Jon Lemke- Late Model Feature- Elko Speedway, MN
  • 07/28- Bryce Blohm- Double Thunder Car Feature wins- Elko Speedway, MN
  • 07/28- Jon Lemke- Late Model Feature- Elko Speedway, MN
  • 07/28- Nick Oxborough- Power Stock Feature- Elko Speedway, MN
  • 07/27- Jeff Massingill & Massingill Bros.- Dirt Late Model- 1st in heat & 2nd in the feature- Hibbing, MN
  • 07/26- Jeff VanOudenhoven & Scott VanDenHeuvel- Bruce Mueller Memorial Race- Wisconsin International Raceway, WI
  • 07/21- Massingill Bros.- Dirt Late Model- Twin 25 race- Gondik Speedway, WI
  • 07/07- Bryce Blohm- Thunder Car Feature- Elko Speedway, MN
  • 07/01- Jesse Haugesag- 10.0 ICE Class- Show & Go- Brainerd International Raceway, MN
  • 06/30- Austin Nason- ARCA Midwest Tour- Rockford Speedway, IL
  • 06/24- Scott Graham- First in Class- Mid-Ohio Sports Car Course, OH
  • 06/03- Gary Tesar- SE1 2nd place- Street Car Showdown- Brainerd International Raceway, MN
  • 06/02- Greg Cantrell- Dirt Late Model Feature- Sycamore Speedway, IL
  • 05/03- Greg Cantrell- Dirt Late Model

2017 Results/Winners

  • 10/08- Steve Shepherd- Runner up finish in Mini Series- Grove Creek Raceway, MN
  • 09/10- Troy Bednarz- Kia of Duluth Street Race- Wild Street Class- Duluth, MN
  • 09/09- Dustin Mann- Thunder Car Feature- Elko Speedway, MN
  • 08/12- Nick Oxborough- Powerstock Feature- Elko Speedway, MN
  • 08/07- Spencer Dierks- Dirt Late Model- Corn Belt Clash $10,000- Farley Speedway, IA
  • 08/05- Dylan Moore- Big 8- Elko Speedway MN
  • 07/29- Dan Henrickson- Wissota Dirt Racing- Late Model- High Plains Series- Fort Morgan, CO
  • 07/28- Dan Henrickson- Wissota Dirt Racing- Late Model- High Plains Series- Holyoke, CO
  • 07/25- Richard Kurtz- First in HIS class- Road America, WI
  • 07/25- Shannon Ivey- Runner Up in the 50th Anniversary of the Chevrolet Camaro Race-Road America, WI
  • 07/25- Shannon Ivey- First in HTA class- Road America, WI
  • 07/24- Nick Oxborough- Power Stock Feature- Elko Speedway, MN
  • 07/10- Matthew Henderson- Late Model Feature- LaCrosse Speedway, WI
  • 07/08- Ryan Kamish- Big 8- Elko Speedway, MN
  • 07/04- Troy Bednarz- Runner up- SE1- Brainerd International Raceway, MN
  • 06/18- Shannon Ivey & Johnny Unser- Runner Up in the PRO-AM- Indianapolis Speedway, IN
  • 06/18- Shannon Ivey- Endurance Race- Indianapolis Speedway, IN
  • 06/10- Troy Bednarz- Big Tire Cash Race & Bonus Race- Grove Creek Raceway, MN
  • 05/28- Taylor Tesar- Truck Eliminator- Street Car Showdown- Brainerd International Raceway, MN
  • 05/21- Shannon Ivey- SRVA Vintage Enduro- Sebring International Raceway, FL
  • 05/13- Dan Henrickson- Wissota Dirt Racing- Late Model- Gillette, WY
  • 04/19- Steve Shepherd- Gambler Gizmo- Grove Creek Raceway, MN
  • 03/04- Shannon Ivey- Sprint win & 2nd place finish- SVRA Vintage Enduro- Seabring International Raceway, FL

2016 Results/Winners

  • Scott Hielscher- SE1 Points Champion- Brainerd International Raceway, MN
  • Taylor Tesar- Truck Eliminator Runner-Up- Brainerd International Raceway, MN
  • Jeff Massingill- Wissota Late Model Challenge Series Runner-Up
  • 08/27- Joey Miller- Super Late Model- Elko Speedway, MN
  • 08/27- Jake Diamond- B Modified- BMP Speedway- Billings, MT
  • 08/27- Chris Marek- Super Late Model- Elko Speedway, MN
  • 08/25- Tim Sauter- Super Late Model- State Park Speedway, WI
  • 08/23- Jeff Massingill- Dirt Racing- Wissota Late Model- Amsoil Speedway, WI
  • 08/21- Jeff Massingill- Dirt Racing- Wissota Late Model- Proctor Speedway, MN
  • 08/13- Dylan Moore- Big 8- Elko Speedway, MN
  • 08/13- Doug Brown- Big 8- Elko Speedway, MN
  • 08/06- Joey Miller- Super Late Model- Columbus Motor Speedway, IA
  • 07/17- Shannon Ivey- HRSR- Road America- Elkhart Lake, WI
  • 07/16- Matthew Henderson- 6 for 6 Dash- LaCrosse Speedway, WI
  • 07/16- Jon Lemke- Big 8- Elko Speedway, MN
  • 07/16- Joey Miller- Super Late Model- Elko Speedway, MN
  • 07/09- Mark Lamoreaux- Super Late Model- Elko Speedway, MN
  • 07/08- Joey Miller- Super Late Model- Elko Speedway, MN
  • 07/08- Jake Diamond- B-Mod- Sheridan Speedway, WY
  • 07/08- Chad Walen- Super Late Model- Elko Speedway, MN
  • 07/08/2016 Doug Brown- Big 8- Elko Speedway, MN
  • 07/03- Jesse Haugesag- Drag Racing- Ice Cube- Brainerd International Raceway, MN
  • 07/03- Scott Hielscher- Drag Racing- SE-1- Brainerd International Raceway, MN
  • 07/02- Dylan Moore- Big 8- Elko Speedway, MN
  • 06/25- Joey Miller- Super Late Model- Elko Speedway, MN
  • 06/25- Dylan Moore- Big 8- Elko Speedway, MN
  • 06/18- Joey Miller- Super Late Model- Elko Speedway, MN
  • 06/04- Dylan Moore- Big 8- Elko Speedway, MN
  • 05/29- Taylor Tesar- Truck Eliminator- Brainerd International Raceway, MN
  • 05/29- Arnie Ozols- Super Pro- Drag Racing- Grove Creek Raceway, MN
  • 03/05- Shannon Ivey- SVRA Trans AM- All 3 Group 6 TA- Sebring International Raceway, FL

2015 Results/Winners

  • Steve Steers- Vintage National Champion- Circuit of the Americas- Austin, TX
  • Brad Hoyt- Group 5- HSR Series Champion
  • Jeff Massengill- Dirt Late Model- Champion @ Grand Rapids Speedway, MN
  • Austin Nason- ARCA Midwest Tour- Rookie Of The Year- Runner up Big 8 Series
  • Shane Kisling- Runner up @ ABC Raceway, WI
  • Shane Kisling- Super Stock Runner up- Amsoil Speedway, WI
  • Gary Tesar – SE-3 Runner up- Brainerd International Raceway, MN
  • 11/13- Brad Hoyt- HSR- Group 6- Daytona, FL
  • 10/17- Warren Brigs- La Carrera- Historic C- Mexico
  • 10/03- Shane Kisling- Super Stock- Red Clay Classic- ABC Raceway, WI
  • 09/26- Austin Nason- Late Model- Elko Speedway, MN
  • 09/19-20- Brad Holt- HSR- Road Atlanta, GA
  • 09/12- Brian Harris- Dirt Late Model- Corn Belt Clash Governors Cup- Davenport Speedway, IA
  • 09/06- Steve Shepard- Drag Racing- Super Pro Gambler- Grove Creek Raceway, MN
  • 08/30- Arnie Ozols- Drag Racing- Super Pro- Rock Falls, WI
  • 08/30- Steve Shepard- Drag Racing- Gamblers- Rock Falls, WI
  • 08/29- Steve Shepard- Drag Racing- Super Pro- Rock Falls, WI
  • 08/28- Jake Diamond- B Modified- Sheridan Speedway, WY
  • 08/21- Shane Kisling- Super Stock- ABC Raceway, WY
  • 08/20- Tim Sauter- Super Late Model- LODI Memorial State Park Speedway, WI
  • 08/07- Chad Simpson- Dirt Super Late Model- Fayette County Speedway, IA
  • 08/01- Jake Diamond- B Modified- Valentine Speedway, WY
  • 07/18- Shannon Ivey- SVRA Trans AM- Road America, WI
  • 07/07- Matthew Henderson- Super Late Model – LaCrosse Speedway, WI
  • 07/05- Gary Tesar- Drag Racing- ICE- Brainerd International Raceway, MN
  • 07/04- Matthew Henderson- Super Late Model- LaCrosse Speedway, WI
  • 07/04- Jeff Massingill- Dirt Racing – Super Late Model, Gondik Speedway, WI
  • 07/04- Mark Lamoreaux- Super Late Model- Elko Speedway, MN
  • 06/26 Austin Nason- Big 8- Madison International Speedway, WI
  • 06/25- Steve Steers- Brickyard Vintage Racing- Indianapolis Motor Speedway, IN
  • 06/18- Tim Sauter- Super Late Model- State Park Speedway, WI
  • 06/15- Brett Piontek- FRCC Super Late Model- Wisconsin International Raceway, WI
  • 06/13- Jake Diamond- Midwest Modified- Billings Motorsports Speedway, SD
  • 06/13- Jon Lemke- Big 8 Asphalt Racing- Elko Speedway, MN
  • 06/12- Jake Diamond- Midwest Modified- Sheridan Speedway, WY
  • 06/06- Brett Piontek- FRCC Super Late Model- Wisconsin International Raceway, WI
  • 05/24- Gary Tesar- Drag Racing- SE-3- Brainerd International Raceway, MN
  • 05/24- Jesse Haugesag- Drag Racing- SE-1- Brainerd International Raceway, MN
  • 05/24- Nick Enberg- Drag Racing- ICE 10.5- Brainerd International Raceway, MN
  • 05/16- Shannon Ivey- SVRA Trans AM Endurance Series- Road America, WI
  • 02/20- Austin Nason- Late Model- New Smyrna Speedway, MN

2014 Results/Winners

  • Ken Reiser – Super Late Model Champion – Wisconsin Dells, WI
  • Shannon Ivey- SVRA Trans AM Hawk Endurance Series Champion- East Coast Division
  • Shannon Ivey- SVRA Trans AM Sprint Series Champion- East Coast Division
  • Brian Diede – Dirt Late Model Champion- Dakota State Fair Speedway, SD
  • Brett Piontek- Red, White & Blue Champion- Wisconsin International Raceway, WI
  • Gary Tesar- SE-3 Points Champion- Brainerd International Raceway, MN
  • Colin Olson – Big 8 – Rookie of the year
  • 10/18- Christopher Bell & Kyle Busch Motorsports- PASS Super Late Model- Orange County Speedway, NC
  • 10/04- Austin Nason – Big 8 Asphalt Racing – LaCrosse Speedway, WI
  • 10/04- Tim Sauter- FD/Midwest Tour Asphalt Racing- LaCrosse Speedway, WI
  • 09/27- Shannon Ivey- SVRA Trans Am Endurance Racing- Virginia International Raceway, VA
  • 09/20- Roger Markham- Super Late Model Dirt Racing- Sycamore Speedway, IL
  • 09/07- Shannon Ivey- SVRA Trans Am Endurance Racing- Watkins Glen, NY
  • 09/06- Shannon Ivey- SVRA Trans Am Endurance Racing- Watkins Glen, NY
  • 09/06- Stu Berg- Outlaw Spectator Drags- Elko Speedway, MN
  • 09/06- Doug Brown- Big 8 Asphalt Racing- Elko Speedway, MN
  • 09/06- Jon Lemke- Big 8 Asphalt Racing- Elko Speedway, MN
  • 08/30- Gary Tesar- SE3 & ICE Drag Racing- Brainerd International Raceway, MN
  • 08/30- Jon Lemke- Big 8 Asphalt Racing- Elko Speedway, MN
  • 08/29- Austin Nason- Super Late Model- Madison International Raceway, WI
  • 08/23- Jon Lemke- Big 8 Asphalt Racing- Elko Speedway, MN
  • 08/22- Chad Simpson- Super Late Model Dirt Racing- Corn Belt Clash- Oshkosh, WI
  • 08/21- Tim Sauter- Super Late Model Asphalt Racing- State Park Speedway, WI
  • 08/07- Roger Markham- Super Late Model Dirt Racing- Sycamore Speedway, IL
  • 08/02- Doug Brown- Big 8 Asphalt Racing- Elko Speedway, MN
  • 07/26 – Doug Brown – Big 8 Asphalt Racing – Elko Speedway, MN
  • 07/26- Joey Miller- Super Late Model Asphalt Racing- Elko Speedway, MN
  • 07/26- Tim Sauter- ARCA Midwest Tour Asphalt Racing- Wausau, WI
  • 07/26- Chad Simpson- Super Late Model Dirt Racing- Corn Belt Clash, IA
  • 07/18- Roger Markham- Super Late Model Dirt Racing- Sycamore Speedway, IL
  • 07/17- Tucker Miller- Super Late Model Asphalt Racing- Wausau, WI
  • 07/15- Nick Enberg – NHRA Drag Racing- Brainerd International Raceway, MN
  • 07/14- Ralf Cristensson (Todd Landon car owner)- Pikes Peak Road Race (New Record of 10:46)- Pikes Peak, CO
  • 07/13- Austin Nason- Big 8 Asphalt Racing- Slinger, Wisconsin
  • 07/14- Chad Walen- Super Late Model Asphalt Racing- Elko Speedway, MN
  • 07/05- Shannon Ivey- TA Sprint Road Racing- Brainerd International Raceway, MN
  • 06/08- Jacques Lazier- Pro-Am TA Road Racing- Indianapolis Motor Speedway, IN
  • 06/06- Shannon Ivey- SVRA Road Racing- Indianapolis Motor Speedway, IN
  • 05/25- Jesse Haugesag- ICE Class Winner- Brainerd International Raceway, MN
  • 05/24- Derek Lemke- Super Late Model Asphalt Racing- Elko Speedway, MN
  • 05/18- Tim Sauter- ARCA Midwest Tour Asphalt Racing- Super Late Model
  • 05/17- Mark Lamoreaux- Super Late Model Asphalt Racing – Elko Speedway, MN
  • 05/17- Roger Markham- Super Late Model Asphalt Racing – Sycamore Speedway, IL